WIP - logo


Święci z Czech
Autor: magdar dnia maj 28 2013
Św. Jan Nepomucen jest patronem jezuitów, Pragi, dobrej spowiedzi, spowiedników i tonących. Jest także patronem chroniącym przed powodziami, a także patronem mostów, przepraw, życia rodzinnego. Zgodnie z ludową tradycją chroni również plony przed suszą i powodzią. Dlatego też figury św. Jana Nepomucena (tzw. nepomuki) spotyka się nie tylko przy mostach i rzekach, ale i w okolicy skrzyżowań dróg oraz na placach.

Kult Nepomucena rozwinął się szczególnie dzięki działaniom jezuitów. został beatyfikowany w 1721 roku przez Innocentego XIII, a kanonizowany 19 marca 1729 przez Benedykta XIII. Już wcześniej uchodził za nieformalnego patrona Czech, a jego kult rozprzestrzenił się na sąsiednie ziemie, zwłaszcza Śląsk, ale również na Polskę, Austrię, Słowenię, Chorwację i na Litwę. Niektórzy historycy twierdzą, że żywy kult Nepomucena pielęgnowany przez jezuitów miał na celu odwrócenie uwagi społeczeństwa od Jana Husa - czeskiego reformatora kościoła, który żył w tym samym czasie, kiedy rozwijał się kult świętego.

Dr Marek Stawski (1973), doktoryzował się pod kierunkiem prof. dr hab. Marka Cetwińskiego, specjalizuje się w historii średniowiecza. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji naukowych, współpracuje z Uniwersytetem T. Masaryka w Brnie, gdzie kilkukrotnie gościł z wykładami, m.in. na wydziałach slawistyki i historii.
Komentarze
#71 | miedniczek dnia lipiec 15 2019 22:35:41
jak szybko i zdrowo schudnac https://leki-prostata.pl/prostapol-opinie-farmaceutki-mnie-namowily/ co na bolace haluksy
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Nawigacja
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
Brak tematów na forum
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum