WIP - logo


Mazurkowy Poniedziałek
Autor: magdar dnia marzec 29 2013
Wielkanoc niewątpliwie kojarzy się z mazurkami. Słodkie ciasto, pokryte lukrowanymi, kolorowymi wzorami, kusi na stole do zjedzenia. Jednak mazurki, to także muzyka i taniec. Już od kilku lat na Bielanach odbywa się rodzaj festiwalu „Wszystkie mazurki świata”. Występują tu muzykanci wygrywający stare, ludowe, skoczne mazurki, ale i nowe, inspirowane muzyką tradycyjną melodie. Nie jest to jednak tylko muzyka do słuchania, bo tu wręcz wypada tańczyć. Na wolnym powietrzu, przed kościołem odbywa się zabawa przy muzyce ludowej. W tym roku, w drugi dzień świąt, w Poniedziałek Wielkanocny, po mszy która zaczyna się o godz. 11, zagra Kapela Tarnowskich z radomskiego wraz z Orkiestrą Dętą ze Zdziłowic, do muzyki której planowane są tańce, a o godzinie 13 odbędzie się koncert Kwartetu Jana Smoczyńskiego. Wszystko to dziać się będzie na Bielanach, w kościele Pokamedulskim przy ul. Dewajtis 3. Parafianie zaś przyniosą przygotowany przez siebie poczęstunek, więc i tych słodkich mazurków z pewnością nie zabraknie.
Bazar w Norblinie
Autor: magdar dnia marzec 28 2013
Wielkanoc już za kilka dni. W wielu rodzinach trwają właśnie świąteczne przygotowania i wiosenne porządki, choć śnieg za oknem zdaje się przeczyć temu, że mamy koniec marca i w kalendarzu od kilku dni trwa wiosna. Święto Zmartwychwstania wiążę się z odrodzeniem, z rozpoczęciem nowego życia, ale i cyklu, także rocznego. To właśnie podczas śniadania w niedzielę możemy zwykle pierwszy raz w roku zobaczyć na talerzach pierwsze warzywa, pachnące ogórki czy świeży szczypior na jajku. Dla tych, którzy chcieliby poczynić jeszcze ostatnie zakupy, nabyć płody rolne, które hodowane są bez pestycydów, nawozów i oprysków, powinni odwiedzić w piątek BioBazar na Żelaznej 51/53. Tego dnia, wyjątkowo, bo zwykle targ czynny jest w soboty, będzie można kupić także pyszne ryby, pachnące wędliny i kiełbasy, a także sery, miody i inne przysmaki. Dla tych, którzy nigdy nie byli na targu - znajduje się on w starych halach fabryki Norblina. Kramy i kramiki stoją aż w trzech halach, więc warto poświęcić na zakupy sporo czasu.
Serbia w Warszawie
Autor: magdar dnia marzec 27 2013
Bajaga i Instruktori to legendarny zespół z Serbii, który powstał w 1984 r., założony przez Momcilo Bajagicicia. Po raz pierwszy w Warszawie, ale i w ogóle w Polsce będziemy mieli okazję posłuchać muzyki tego zespołu na żywo.
Za niecały miesiąc, 19 kwietnia w Proximie odbędzie się koncert pt.: Bajaga i Instriktori Warsaw Balkan Madness. Ten zespół sprzedał ok. 5 mln płyt, a jego muzyka jest znana na całym świecie. W naszym kraju ostatnio wiele utworów było wykonywanych przez rodzimych muzyków, wystarczy tu wspomnieć o składance Yugoton , gdzie pojawiają się kompozycje zespołu z Belgradu, czy piosenkę „Verujem, ne verujem” w wykonaniu Macieja Maleńczuka, którą zatytułował Ostatnia nocka. Polski muzyk został zaproszony do występu i pojawi się gościnnie na scenie, wraz z bałkańskimi artystami.
Teatr w muzeum
Autor: magdar dnia marzec 22 2013
Muzeum Otwarte to nazwa na jedną z form działania Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Przypomnijmy, że to bardzo prężnie działająca instytucja kultury, która w zasadzie nie ma swojej siedziby. Lecz właśnie poprzez różne wydarzenia kierowane do Warszawiaków, przybliża sztukę, która staje się bardziej czytelna i zrozumiała, nawet dla osób, które czują się w kręgu sztuki współczesnej ignorantami. Wiele atrakcji, festiwalów i wystaw organizowanych przez Muzeum cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Tak było m.in. z festiwalem Warszawa w Budowie (na zdjęciu wystawa w domu handlowym Emilia). W tę sobotę Muzeum zaprasza do swojej tymczasowej siedziby na spektakl teatralny pt.: Akumulacja Trisha Brown. Po przedstawieniu zaś Muzeum odbędzie się projekcja filmu Wymiana .
Tramwajem konnym na piknik
Autor: magdar dnia marzec 21 2013
Mazowsze piękne, ale mało znane - może nie wszyscy się zgodzą z tym stwierdzeniem, ale czy znamy dobrze ten region? Czy nie jest czasami tak, że traktujemy Mazowsze z lekceważeniem, więcej wiedząc na temat Podhala czy Pomorza? Warto czasami wsiąść do pociągu czy autobusu by zaledwie w ciągu godziny od Warszawy znaleźć się w pięknym lesie, czy w małym miasteczku z ciekawą historią i interesującą architekturą. W kalendarzu mamy już wiosnę. I choć za oknami wciąż widać śnieg, można zacząć już planować wyjazd na sobotę czy niedzielę na Mazowsze.

Na zdjęciu: nowy wagonik tramwaju konnego, jeszcze przed dziewiczym kursem w październiku 2011 roku. Autor: Grzegorz Brochocki
Relaksujące szkolenie
Autor: magdar dnia marzec 20 2013
„Coś dla umysłu, coś dla podniebienia, coś dla radości” – te słowa zachęcają do udziału w specjalnym szkoleniu przeznaczonym dla kobiet po pięćdziesiątce, które prowadzą własną małą firmę. Ale nie będzie to zwykły trening dla osób potrzebujących większej wiedzy do sprawniejszego kierowania firmą, czy lepszych umiejętności w rozmowach z klientami. Bo tu, przez dwa dni kobiety będą, jak zachęcają organizatorzy „robić cos dla siebie”. Co więc znaczy to „coś”? Chodzi o to, by doładować sobie akumulatory do działania w towarzystwie kobiet o podobnym wieku, doświadczeniu i potrzebach, by też poznać nowe osoby i dowiedzieć się czegoś o sobie. Szkolenie jest bezpłatne, a uczestniczki dowiedzą się m.in. jak odpowiednio się umalować i dobrać strój, jak zarządzać czasem, ale też jak uwierzyć w siebie i osiągnąć sukces! W kameralnym towarzystwie. Przy poczęstunku takie szkolenie, to rodzaj relaksu.
Uczmy się języków obcych
Autor: magdar dnia marzec 19 2013
Znajomość języków obcych to dla wielu ludzi pięta achillesowa. Zaniedbane lekcje nauki w podstawówce, liceum, a potem nawet i na studiach utwierdzało wielu w przekonaniu, że angielski, niemiecki i nawet rosyjski, to języki za trudne, by ich się nauczyć. A być może niektórzy też pomyśleli, że po prostu brakuje im zdolności językowych? I potem dali sobie spokój z nauką, uznając, że to już za późno, by przyswoić nową wiedzę, gramatykę i słówka. Ale nigdy nie jest za późno, by nauczyć się rozmawiać po angielsku, czy niemiecku. Tym bardziej, że przecież świat teraz stoi otworem, podróże są coraz tańsze, a znajomość języka staje się naprawdę potrzebna. W Warszawie jest kilka szkół, które mają specjalną ofertę dla studentów w wieku dojrzałym.
Wielkanoc z Beethovenem
Autor: magdar dnia marzec 18 2013
Tradycyjnie już, jak od wielu lat, przed Świętami Wielkanocnymi rozpoczął się Festiwal Ludwiga van Beethovena.
Niektórzy wraz z początkiem wiosny robią porządki w domu, inni zaczynają przekopywać ogródki, ale też coraz więcej jest takich osób, dla których wiosna rozpoczyna się wraz z festiwalem Beethovenowskim. W tym roku będzie to już XVII edycja tego wydarzenia organizowanego przez Elżbietę Penderecką. Początkowo koncerty odbywały się w Krakowie, od kilku lat zaś możemy się cieszyć muzyką w Warszawie. W tym roku festiwal odbywać się będzie nie tylko w Filharmonii, ale i w Teatrze Wielkim, Studiu Polskiego Radia im. Lutosławskiego oraz w Zamku Królewskim. Oprócz Beethovena, usłyszymy wykonania kompozycji Giuseppe Verdiego, Richarda Wagnera, Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Krzysztofa Pendereckiego.

Bilety można kupić w Filharmonii Narodowej przy ul. Sienkiewicza 10 od poniedziałku do soboty w godz. 10-14 i 15-19. Wejściówki sprzedawane są 15 minut przed koncertem.
Europejskie filmy na Targówku
Autor: magdar dnia kwiecień 04 2011
Niesamowitą gratkę mają kinomani warszawscy. Szczególnie mieszkańcy dzielnicy Targówek - Dom Kultury Świt zaprasza na przegląd najnowszych filmów z krajów unijnych.

Przegląd Kinematografii Europejskiej Kanon 2011 to okazja, by zobaczyć wyjątkowe pozycje, o które trudno w nowoczesnych, stołecznych mulitpleksach. Będziemy bowiem mieli możliwość przekonać się, że kinematografia na naszym kontynencie jest tak różnorodna, jak i jego mieszkańcy. Dramaty, ale i komedie, filmy obyczajowe, to też szansa, by poznać dokonania artystów w Hiszpanii, Grecji czy Danii. Festiwal zacznie się już 8 kwietnia i potrwa do 17. Co ważne, karnet na przegląd kosztuje 50 zł - normalny, 40 zł - ulgowy. Zaś bilety na jeden seans kosztują - 12zł normalny, 10 zł ulgowy. Seanse odbywać się będą w Domu Kultury Świt przy ul. Wysockiego 11. Szczegółowy program przeglądu można znaleźć na stronie: www.dkswit.com.pl/kanon2011/kanon.htm
Wieczór z Kaczmarskim
Autor: magdar dnia marzec 21 2011
Już za kilka dni, 27 marca odbędzie się wyjątkowy koncert. Poświęcony jest on pamięci Jacka Kaczmarskiego, który obchodziłby właśnie 54 rocznicę urodzin.
Spotkanie nosi tytuł Mucha w szklance lemoniady. Utwory poety zaśpiewają wykonawcy, którzy twórczość Jacka Kaczmarskiego prezentują od wielu lat. Są niezwykle utalentowani i mają swój własny styl oraz oryginalne pomysły na wykonanie utworów poety. Wygrywali rozmaite festiwale i przeglądy, śpiewając te wspaniałe pieśni. Podczas wieczoru zaśpiewają także kilka tekstów Jacka Kaczmarskiego z ich autorską muzyką.
Wystąpią: Eliza Banasik, Justyna Panfilewicz, Piotr Kajetan Matczuk, Mirosław Perliński, Marcin Skrzypczak, wykonawcom będzie towarzyszył zespół w składzie: Anna Balasiewicz (skrzypce), Kuba Mędrzycki (fortepian). Koncert poprowadzi Stanisław Zygmunt – aktor, satyryk, który w latach 70. wraz z Jackiem Kaczmarskim, Przemysławem Gintrowskim, Stanisławem Klawe i Zbigniewem Łapińskim współtworzył grupę „Piosenkariat”.
Koncert odbędzie się w niedzielę, w Domu Kultury Śródmieście na scenie przy ul. Smolnej 9. Bilety na występ kosztują 20 zł.
Scena Trójki
Autor: magdar dnia marzec 20 2011
Kabaretowa Scena Trójki - czyli programu III Polskiego Radia, dla tych, którzy jeszcze tego nie wiedzą, mieści się w Harendzie. O tym legendarnym warszawskim klubie chyba nikomu już nie trzeba przypominać. W piwnicy, co poniedziałek można przyjść by zacząć z uśmiechem tydzień. Czyli na kabaret. Spotkania prowadzi, znany już zarówno z Trójki, jak i z TVN Artur Andrus. W poniedziałek, pierwszego dnia wiosny będziemy mogli zobaczyć na scenie KABARET NOWAKI. Jak mówią o sobie, młodość i entuzjazm zespołu kabaretowego jest tak wielki, że rozbawią nawet największego ponuraka. Kabaret Nowaki na scenie istnieje od listopada 2007 roku, ale znacznie wcześniej rozpoczął się proces twórczy członków tego zespołu. Przez długi czas Ada Borek, Tomasz Marciniak i Kamil Piróg pracowali w innych formacjach kabaretowych (Babeczki z Rodzynkiem i Profil), brali udział w wielu przedsięwzięciach artystycznych: pełnometrażowe filmy Władysława Sikory, przedstawienia muzyczne i różnego rodzaju imprezy kabaretowe. Bilet wstępu kosztuje 30 zł. Harenda, ul. Krakowskie Przedmieście 4/6.
Nawigacja
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
Brak tematów na forum
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum